home » porady »



Jak dodać poradę?
Przygotowane teksty porad + ew. zdjęcia, możecie przesyłać na adres : jacek(at)fordclubpolska.org w tytule pisząc "Dział porady". Za wszystkie, z góry, wielkie dzięki!
Porady

Porady :: Dział : fusion
Odgrzybianie klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


1. Do wykonania tej czynności potrzebne nam będą:

1 x nowy filtr kabinowy, np. Motorcraft, Filtron K1110, lub K1110A z aktywnym węglem
1 x nasadka 10mm (na zdjęciu poniżej, nałożona na klucz)
1 x klucz/śrubokręt na tą nasadkę
1 x klucz typu TORX, lub śrubokręt z taką końcówką
1 x Środek odgrzybiający do klimatyzacji (dobry, pachnący, ale nie przesadnie - z długim
"dozownikiem")
1 x Śrubokręt typu gwiazdka
Ok. godziny wolnego czasu i ładna pogoda :)

OPCJONALNIE 1 x Lampa neonowa i sprężone powietrze (to w zależności od widoczności
oraz stopnia zakurzenia kanałów wentylacyjnych)

Oto wszystkie części:


Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


2. Zaczynamy od chwilowego przewietrzenia auta, otwieramy wszystkie drzwi(w tym klapę bagażnika), odsuwamy całkowicie szyby i podnosimy maskę. Następnie wyciągamy dywaniki, przynajmniej z przodu (gumowe i/lub welur) i jeśli jest brudno odkurzamy wnętrze i progi. Powód? Przez najbliższą godzinę, będziemy momentami mocno się "przytulać" do podłogi). Dywaniki układamy na ziemi od strony kierowcy(będziemy na nich klęczeć).

3. Odsuwamy fotel kierowcy maksymalnie do tyłu, a kierownice podnosimy maksymalnie do góry. Po zajęciu "pozycji" przystępujemy do demontażu plastikowej osłony od strony kierowcy. Nie naciskając śrubokręta odkręcamy śrubkę(na zdjęciu po niżej) i wyciągamy ją. Następnie łapiemy za kołnierz plastikowego kołka i wyciągamy go. W następnym kroku, całą osłonę odciągamy "do siebie" Nie na boki (do przodu, lub tyłu) ale zdecydowanie do siebie, tak jak śrubkę i kołek plastikowy. Osłona w zasadzie będzie się trzymać tylko po prawej stronie na dwóch zatrzaskach (zaznaczone czerwonymi strzałkami na drugim zdjęciu) i tam należy ją delikatnie szarpnąć do siebie.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


4. Teraz widać z czym przyjdzie nam "walczyć" (zdjęcie poniżej) Musimy się dostać do pokrywy komory filtra (nr. 2 na zdjęciu poniżej) a w zasadzie ją odkręcić. Jednak na naszej drodze znajduje się pedał gazu ze swoją elektroniką (nr.1) i metoda SKOLMI'ego w tym wypadku "nie zadziała". Bez odkręcenia pedału gazu nie wsadzimy do komory, filtra. Musimy najpierw odkręcić pedał gazu(1) a następnie dostać się do pokrywy filtra kabinowego(2) i to wszystko w pozycji leżącej z rękoma cały czas w górze, ale nie będzie tak źle??

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


5. Przygotowujemy klucz/śrubokręt (ten drugi od góry z pierwszego zdjęcia niniejszego poradnika) z nasadką 10mm i odkręcamy 3 śruby na których zamocowany jest cały pedał (zdjęcie poniżej) Podkładki są jednym ciałem z nakrętką i nie rozpadną się - nie ma obaw. Musimy natomiast uważać, aby taki zestaw nie wpadł nam przypadkiem w otwór układu kierowniczego(powyższe zdjęcie - lewy,dolny róg). Gdyby tak się stało, powinno niby wypaść na ziemię , ale kto to wie? Lepiej nie kusić losu i nie spieszyć się z tym.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


6. Teraz jak, kto woli: można odłączyć kostkę elektroniczną (powyższe zdjęcie, na lewo od lewej górnej śruby) od pedału, lub jeśli będziecie mieli problemy z rozłączeniem (nic na siłę) można całość chwilowo położyć na, lub w okolicach pedału hamulca, tak aby nie przeszkadzał nam w odkręcaniu pokrywy filtra i wkładaniu samego filtra.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


7. Teraz zabieramy się za odkręcanie pokrywy filtra. O ile dolne dwie śruby pójdą łatwo, o tyle górne a zwłaszcza ta po prawej może doprowadzić do szału, ale spokojnie. Do odkręcenia można użyć klucza TORX(pierwsze zdjęcie poniżej), jak i zwykłej końcówki TORX na śrubokręt (drugie zdjęcie poniżej) Uwaga na przewody klimatyzacji mogą być gorące!

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


8. Teraz uwaga, ściągamy pokrywę i?? ZONK! Nie ma filtra!! Telefon do ASO i oczywiście odpowiedź "filtr ma być, ale może go też nie być - jak pan podjedzie do nas to możemy założyć" Fajnie tylko ja mam rozkręcone wszystko i filtr już kupiony, a do ASO mam 60KM w jedną stronę. Szkoda czasu na dyskusje a sprawa jest oczywista, wystarczy że 10 takich aut opędzlują i mają 1000zł zarobku - ehhh? Poniżej zdjęcie pustej niestety komory. To po prawej to parownik, który za chwilę potraktujemy preparatem.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


9. Skoro mowa o preparacie, oto i on CRC AIRCO CLEANER (zdjęcie poniżej) - odgrzybia, posiada długi dozownik z rozpylającą dyszą na końcu, tworzy aktywną pianę i pachnie, ale nie tak intensywnie, że auta przez miesiąc po aplikacji nie da się używać - kupiony za parę złotych (23zł) na jednej z aukcji internetowych ;) Środek, jakiego użyjemy może być dowolny, byle by miał te swoje odgrzybiające właściwości, długą rurkę/dozownik i co najważniejsze żeby nie zajeżdżał jak kibel na PKP :)

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


10. Odgrzybianie wykonujemy na zewnątrz tzn. na świeżym powietrzu!!. Jeśli komora filtra i okolice są mocno zakurzone, możemy potraktować je gazem sprężonym (do kupienia w sklepach komputerowych). Dobrze jest także wcześniej spróbować na boku, jak nasz preparat jest rozpylany, pozwoli nam to mniej więcej wyobrazić sobie jak będzie wypełniał trzewia naszego auta. Sprawdzamy czy otwarta jest maska silnika, wszystkie drzwi, no i czy nie zanosi się na deszcz:) Chcąc uzyskać najlepszy efekt, nie możemy przerwać tego procesu, a proces odgrzybiania zaczynamy od komory filtra kabinowego. Cała operacja polega na włożeniu rurki do komory w jej najwyższym i najgłębszym punkcie (blisko przy parowniku), dozując środek, pociągamy rurkę do siebie i z góry na dół - jak pokazuje czerwona strzałka na zdjęciu poniżej. Środek dozujemy jak np. hmm?maszyna do pisania?, czyli zaczynając od góry i najgłębszego położenia naciskamy sekwencyjnie, ale zdecydowanie spust(ok. 2 sek) i po każdym naciśnięciu podciągamy wężyk do siebie(ok. 3cm) aż wyjdzie całkiem z komory filtra. Potem obniżamy końcówkę wężyka o szerokość "rozprysku" środka (3cm niżej) i na nowej, niższej wysokości ponownie wkładamy do końca komory i powtarzamy sekwencję naciśnięć i podciągnięć wężyka. I tak, aż osiągniemy dno komory filtra. Dobrze jest mieć pod ręka czystą szmatkę, żeby w razie opryskania tapicerki, lub czegokolwiek - móc to wytrzeć. Także w razie ewentualnych wycieków preparatu z otworów wentylacyjnych szmatka może się przydać, zwłaszcza gdy jest to nasz pierwszy raz :)

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


11. Po tej operacji, nasza spryskana komora będzie wyglądać mniej więcej tak, jak na zdjęciu poniżej. Parownik spryskany, piana się aktywuje. Możemy poprawić jeszcze drugą stronę komory - vis a vis parownika, ale tu uwaga ogólna, nie wolno przesadzać z preparatem. Jeśli zaaplikujemy go przesadnie dużo - preparat nie zdąży się przekształcić się w pianę i będąc w takim płynnym/wodnistym stanie może narobić sporego pokajania w elektronice samochodu. A tego nie chcemy, tak więc w tym przypadku kłania się stare przysłowie - co za dużo to niezdrowo.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


12. W następnym kroku możemy także odgrzybić/ odświeżyć górne kanały wentylacyjne. W tym celu otwieramy je, tak aby bez problemu wsadzić cały dozownik(rurka) do środka na maksymalną głębokość. I stosujemy tą samą technikę, jak przy komorze filtra kabinowego, tzn. naciskamy (ok. 2sekundy) po czym, podciągamy ok. 3cm, naciskamy, podciągamy, itd. Aż wyciągniemy całkowicie wężyk na zewnątrz, po czym wkładamy do następnego kanału i powtarzamy operację, aż załatwimy wszystkie cztery otwory. Zdjęcie poniżej zrobione na pierwszym otworze po ok. 3, 4-ech podciągnięciach rurki.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


13. Sprawdzamy czy nie ma gdzieś wycieków (ja przesadziłem z otworem na zdjęciu powyżej i z przełącznika świateł zaczęła wypływać piania) i jeśli cos wypływa - wycieramy. Teraz w zależności jaki preparat zastosowaliśmy, producent zaleca różne zachowanie. W moim przypadku po aplikacji do ostatniego otworu musiałem odczekać ok. 15 minut, po czym założyłem dekielek na komorę filtra kabinowego i lekko z góry przyłapałem go jedną śrubką (tak, aby nie odpadł) przykręcając ile się da, tylko palcami, bez użycia narzędzi. Teraz sprawdzamy czy pedał gazu nie jest przypadkiem wciśnięty, dźwignia zmiany biegów w pozycji na "luz", hamulec ręczny zaciągnięty i uruchamiamy silnik. Pokrętło wentylatora ustawiamy na 1, temperaturę na max ciepło (tak zaleca producent mojego preparatu) i kierunek dmuchania jak na zdjęciu poniżej, po czym włączamy klimatyzację. Teraz z włączonym silnikiem i klimatyzacją (w przypadku mojego preparatu) czekamy ok. 20 minut - drzwi i maska oczywiście pootwierane. Tutaj małe wytłumaczenie do zdjęcia poniżej - producent mojego preparatu zaleca włączenie dmuchawy na max (tzn pozycja 4) ale nie róbcie tego od razu, tylko stopniowo (co 1 minutę jedno położenie więcej) bo może się zdarzyć, że niespodziewanie zostaniecie wy, lub tapicerka auta efektownie ochlapani odgrzybiającą pianą, niby to nic, ale już robiąc poniższe zdjęcie zaczęły mnie piec lekko oczy, tak więc ostrożnie z tym! Włączać pojedynczo i powoli nastawy wentylatora dmuchawy, po czym oddalić się od auta, na te zalecane XX minut.

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


14. Po 20 minutach wyłączamy klimatyzację, pokrętło temperatury na 1/2 i powoli stopniowo schodzimy z prędkością wentylatora do pozycji 0, po czym wyłączamy silnik. Po tej operacji wnętrze komory filtra powinno być suche i będzie wyglądać mniej, więcej tak:

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


Po tym zabiegu, zauważyłem że przestał mi popiskiwać wentylator w ustawieniu na "2" a moje ASO już 2 razy z tym walczyło i nie umieli tego zlokalizować i usunąć, echhh?...

15. Jednym z ostatnich kroków jest montaż nowego filtra kabinowego(przeciw-pyłkowego). Wyciągamy go z pudełka i z foliowego opakowania, uważając, aby nie spadł nam na coś brudnego, lub co gorsze na coś mokrego. UWAGA, dosyć istotna sprawa, filtr ma a boku strzałkę, filtr wkładamy do komory w taki sposób, aby strzałka była zwrócona do przodu auta (kierunku jazdy).

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


16. Włożenie filtra to następna operacja wymagająca cierpliwości. Nie wiem jak jest z wyciąganiem starego filtra - nie było mi to dane, ale wkładając nowy filtr, wszystko wchodzi na styk, trzeba też w pewnym momencie lekko przycisnąć pedał hamulca, aby filtr wreszcie trafił na swoje miejsce - uważamy tylko, aby go nie uszkodzić (złamać/rozedrzeć) i mimo iż na początku odniesiemy wrażenie że nie ma możliwości, by go wsadzić na swoje miejsce bez użycia młotka, to jednak po chwili kombinacji wejdzie na pewno - poniżej dowód na to, tzn. mi się udało:

Ford Fusion - Deratyzacja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego


To wszystko. Najtrudniejsze za nami, pozostaje nam teraz założyć dekielek filtra, przykręcić go wszystkimi 4-ema śrubami (z czuciem), następnie zamocować na swoje miejsce pedał gazu (3 nakrętki - 10mm) i w końcu plastikowa osłona, spinka, śrubka i to wszystko. W zależności od użytego preparatu, przez pierwsze 2, 3 dni będziemy jeszcze odczuwać jego zapach (preparatu), jednak po 3, 4-ech dniach powinien się całkowicie "stracić", oczywiście jeśli przynajmniej raz dziennie znajdziemy chwilę czasu i będzie możliwość, aby przewietrzyć auto otwierając (na jakiś czas) na świeżym powietrzu wszystkie drzwi, np. po powrocie z pracy - powodzenia.

Opracowanie i zdjęcia : Yotez © 2006.
Więcej informacji na naszym forum dyskusyjnym :
http://forum.fordclubpolska.org/viewforum.php?f=16


Więcej porad w dziale: fusion
  • Kody migowe systemu AIRBAG
  • Montaż oświetlenia schowka
  • Odgrzybianie klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego
  • Wymiana filtra powietrza - Fusion 1.4 16V
  • Wymiana filtra przeciwpyłkowego
  • Wymiana oleju i filtra oleju - Fusion 1.4 16V

Copyright © 2004-2012 fordclubpolska.org
fordclubpolska.org is not affiliated with or related to Ford Motor Company. Ford and Ford Motor Company are registered trademarks.